Bademli Kavala Kurabiyesi

0
148

Kavala Kurabiyesi Tarifi İçin Malzemeler

 • 6 yemek kaşığı pudra şekeri
 • 2 su bardağı un
 • 1 su bardağı badem
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı pudra şekeri
 • 180 gram tereyağı

Kavala Kurabiyesi Tarifinin Püf Noktası

Kurabiyelerin içindeki bademlerin küçük parçalar halinde olması ay şeklindeki kalıplarla şekil vermede kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle bademleri mutfak robotu ya da keskin bir bıçak yardımıyla küçük parçalar haline getirelim. Kurabiyeleri fazla yağ salmaması için el çabukluğuyla hazırlamaya dikkat edelim.

Kavala Kurabiyesi Tarifinin Pişirme Önerisi

Kurabiyeleri, önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10 dakika ardından 160 derecede 10 dakika şeklinde, fırının orta katında da pişirebilirsiniz. Fırın tiplerine göre pişirme süresi ve derecesi değişen kurabiyeleri, hafif bir renk aldıklarında fırından çıkartabilirsiniz.

Kavala Kurabiyesi Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Unun yarısı ve küçük parçalar halinde kıydığınız bademleri geniş bir tavaya alın. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak, orta ateşte un hafif bir renk alana kadar kavurun.
 2. Kavrulan un ve badem karışımını pişirmeyi durdurmak için ocaktan aldıktan sonra karıştırma kabına aktarın.
 3. Karıştırma kabı içinde aralarda karıştırarak havalandırdığınız un ve badem karışımına, oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağı, pudra şekeri, kabartma tozu, vanilya ve kalan unu katın.
 4. Toparlanana kadar yoğurduğunuz kurabiye hamurunu mümkünse mermer bir mutfak tezgahı üzerine alın.
 5. Bir merdane yardımıyla yaklaşık 1,5 cm kalınlığında açtığınız kurabiye hamuruna ay şeklindeki çelik kurabiye kalıbıyla şekil verin.
 6. Hazırladığınız kurabiyeleri, tabanını yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin. Kurabiyeleri, önceden ısıtılmış 170 derece fırında hafif bir renk alana kadar yaklaşık 20 dakika pişirin.
 7. Fırından çıkan sıcak kurabiyeleri, içlerini çekmeleri için ızgara teli üzerinde soğuttuktan sonra geniş bir tabağa aldığınız pudra şekerine bulayın.
 8. Tamamen pudra şekeriyle kaplanmış kavala kurabiyelerini, çay ve kahvenin yanında sevdiklerinizle paylaşın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here